Peniaze ako ich poznáme a nepoznáme

Každému je jasné, že v ekonomickom systéme peniaze zohrávajú významnú úlohu. Ale, aká je to vlastne rola?
Kedysi celý proces nákupov a predajov tkvel v naturálnej smene. Človek bol odborník na výrobu istého druhu výrobku, povedzme topánok a tie chodil vymieňať za tovar, ktorý práve akútne potreboval. Uvažujme, že chystal oslavu, a tak sa rozhodol zaobstarať si víno. Zašiel teda za obchodníkom, ktorý bol špecialistom na jeho produkciu a na oplátku mu ponúkol svoj vlastnoručne vyrobený produkt. Mohlo sa však stať, že bol neúspešný. Prečo? Pretože vinár momentálne nepotreboval žiadne zimné topánky, ktoré mu obuvník ponúkal. Na oslave sa teda museli uspokojiť iba s čistou vodou zo studne. Je totiž málo pravdepodobné, že dvaja obchodníci narazia na obojstrannú zhodu svojich potrieb, ktoré by chceli uspokojiť. A práve preto táto jednoduchá forma naturálnej smeny brzdí:

euro

  1. špecializáciu – ľudia si budú radšej všetko nevyhnutné vyrábať sami a
  2. deľbu práce, ktorá so špecializáciou úzko súvisí.

I kvôli tomu prišla zmena. Naturálnu smenu, ktorá sa ekonomicky neosvedčila, vystriedala peňažná smena. Je to platidlo, ktoré sa akceptuje všade – bez výnimky. Keď máte peniaze, môžete si kúpiť akýkoľvek produkt, na ktorý si ukážete. Stačí teda uzavrieť jeden jediný obchod a vaše peniaze budú prijaté. Ak chcete víno, peniaze vám ho kúpia. Ak chcete nové topánky, nie je nič jednoduchšie, ako zaplatiť. Nemusíte na oplátku ponúkať svoj produkt, o ktorý by možno nikto nemal záujem. Peniaze vám príjmu totiž všade.

mince

Navyše, naturálnom smenou brzdená špecializácia dostala zelenú. Človek sa môže stať odborníkom vo svojom odbore a ponúkať profesionálne služby na vysokej úrovni. A prečo? Pretože všetko to, čo potrebuje, si proste kúpi za finančný obnos, ktorý utŕžil. Je teda možné konštatovať, že vynájdenie peňazí zmenilo celé myslenie ľudstva a je jedným z jeho najväčších objavov.

Peniaze ako ich poznáme a nepoznáme
1 (20%)1